26 січня тимчасово виконуючий обов’язки начальника управління комунікацій та інформаційної політики Одеської облдержадміністрації Ольга Полторак під час засідання колегії Одеської обласної державної адміністрації,  що відбулась під головуванням голови облдержадміністрації Сергія Гриневецького, поінформувала про стан забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації регіональної політики та вирішенні питань місцевого значення.

Тимчасово виконуючий обов’язки начальника управління повідомила про те, що протягом 2018-2020 років у рамках Регіональної цільової програми сприяння розвитку громадянського суспільства в Одеській області на 2018-2020 роки управлінням комунікацій та інформаційної політики ОДА проведено інформаційні кампанії щодо діяльності інститутів громадянського суспільства (далі – ІГС) області, зокрема, видано матеріали кращих практик використання різних форм демократії участі, співпраці органів публічної влади та громадських об’єднань.

В ОРІДУ НАДУ при Президентові України відбувся навчально-методичний семінар з підвищення кваліфікації представників ІГС Одеської області на тему: «Розроблення конкурсних пропозицій для участі у конкурсах проєктів».

Проведено навчання представників 20 громадських об’єднань. У рамках програми реалізовано 4 проєкти ІГС, зокрема, 2 проєкти ГО «Родинний правопросвітницький клуб «Одеська мрія»: «Дорожня карта послуг допомоги родинам з дітьми від держави та ІГС в Одеському регіоні»,  «Дорожня карта послуг допомоги родинам з дітьми від держави та ІГС в Одеському регіоні: нові міста», проєкт ГО «Рух спільних ініціатив» – «Успішна громада – свідома громада», проєкт ГО «Ветеранів та інвалідів АТО – «РАПІРА» – «Забезпечення єдності українського простору» (проєкт-автопробіг).

Також т.в.о. начальника управління зауважила, що 12 січня 2021 року Міністерством цифрової трансформації та Секретаріатом КМУ анонсовано запуск платформи е-демократії «ВзаємоДія» (https://vzaemo.diia.gov.ua), яка запрацює вже цьогоріч. Його мета – запровадити зручні онлайн-інструменти комунікації громадян, організацій громадянського суспільства з органами виконавчої влади. Перевагами онлайн-платформи стануть економія часу та оптимізація онлайн-простору, зручність та достовірність, відкритість та прозорість комунікації.

Ольга Полторак зазначила, що у зв’язку з реформою децентралізації у 2021 році виникла нагальна потреба у посиленні взаємодії з ІГС територіальних громад та реорганізованих райдержадміністрацій. Вона підкреслила, що у цьому напрямку важливе та доречне дотримання двох орієнтирів – забезпечення кваліфікованими кадрами (наявність у штаті структурного підрозділу, відповідального за взаємодію з громадськістю), та забезпечення функціонування механізмів відкритості до місцевих ІГС, у тому числі, й ЗМІ.

Відтак пропонується доручити реорганізованим РДА та рекомендується територіальним громадам актуалізувати питання щодо створення громадських рад – консультативно-дорадчих органів, які утворюються відповідно до постанови КМУ від 03 листопада 2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики».

Також наголошено на тому, що пріоритетним та важливим для підтримання дієвих комунікацій з громадськістю є формування громадської ради при Одеській ОДА. У  зв’язку з тим, що попередні установчі збори 30.10.2020 не були проведені належним чином та не відбулося рейтингового голосування, з метою формування нової громадської ради при Одеській ОДА винесено на рішення колегії затвердження проєктів двох розпоряджень з урахуванням пропозицій ІГС: про визнання таким, що втратило чинність, розпорядження голови Одеської ОДА від 21 серпня 2020 року № 568/од-2020; про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів з метою формування нового складу громадської ради при Одеській ОДА.

Співдоповідачем виступив Валерій Болган – представник Одеської обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України», який увійшов до складу  ініціативної групи.