“Людина старшого віку” замість “пенсіонер”.

Чи знали Ви, що саме так рекомендується називати людей 60+ згідно з “Довідником безбар’єрності” (посібник доступний за посиланням https://bf.in.ua.) Це гід з коректного спілкування, в якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови.

Бар’єри – це ті перепони, які заважають різним людям отримати доступ до можливостей, і через це не дають їм повністю реалізувати свій потенціал. Дуже часто бар’єри створюють самі люди внаслідок незнання, стереотипів та упереджень. Через це виникає дискримінація чи негативне ставлення.

Які бар’єри існують для старших людей?

В Україні досі існує багато бар’єрів для людей елегантного віку, які погіршують якість життя і можуть завдавати негативного впливу. Молодь про це інколи навіть не замислюється і не здогадується.

По-перше, це обмеження мобільності, зокрема у зв’язку з погіршенням стану здоров’я;

По-друге, нерідко виникають прояви ейджизму, коли вік стає причиною відмови в роботі. Та й загалом відсутність пропозицій на ринку фахової роботи, що відповідає освіті та досвіду;

По-третє, цифровий розрив з молодшим поколінням. Технології розвиваються настільки стрімко, що більшість людей старшого віку просто не встигають їх опановувати.

Четверте – знецінення і неповага – проблеми, з якими також стикаються українці з виходом на пенсію.

П’яте – практично відсутність можливостей вчитися та розвиватися.

Усе це призводить до зниження цінності людини старшого віку в суспільстві, закриває можливості бути задіяною як особистість. Але не все так погано: і держава, і благодійники, і бізнес, і громадські організації визнають ці проблеми і намагаються їх поступово розв’язувати.

Як долаються бар’єри

Завдяки Першій леді Олені Зеленській про безбар’єрність заговорили на найвищому рівні.

Важливий крок на цьому шляху – затвердження Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, яка пропонує комплексний підхід до розбудови принципів безбар’єрності для всіх суспільних груп та літніх людей зокрема. Вона передбачає забезпечення рівних прав та можливостей для всіх людей у самореалізації, зайнятості, пересуванні, сервісах, продовженні освіти, спілкуванні, дозвіллі та розвитку.

Йдеться про досягнення безбар’єрності у шести вимірах: освітньому, громадянському, цифровому, фізичному, суспільному та економічному.

Більше інформації з цього питання Ви зможете найти за посиланням: https://life.liga.net/all/news/chto-takoe-bezbarernost-dlya-pojilyh-i-kak-ee-dostich

#bezbariernist, #безбарєрність, #barrierfree, #бізнесбезбарєрів, #історіїякінадихають