Бій під Крутами відбувся у 1918 році під час російсько-української війни між українськими військовими курсантами та студентами і московсько-більшовицькими військами.
29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Більшовики вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію.
Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося завдати московсько-більшовицьким військам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
Українців під Крутами загинуло, за різними оцінками, 70–100 осіб. Втрати московсько-бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв.
Затримавши ворога на чотири дні, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що означав міжнародне визнання української незалежності.
Сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут називають першими кіборгами.
Бій під Крутами став для нашого народу символом героїзму та самопожертвування молодого покоління українців у боротьбі за незалежність. Події Української революції засвідчили: державність без армії неможлива. Тому подальша розбудова і зміцнення Збройних Сил України, інших військових формувань є запорукою незалежності нашої держави. Сучасна українська армія береже бойові традиції предків та імена героїв від воїнів-русичів і козаків, січових стрільців, вояків УНР і УПА до сучасних героїв АТО/ООС. Як наприклад: низці військових частин, Військовому інституту телекомунікацій та інформатизації було присвоєне почесне найменування імені Героїв Крут.
Оборона Крут посідає чільне місце в національній історичній пам’яті, і усвідомлення значення цих подій актуалізується в сучасних умовах, коли Росія пішла на новий небезпечний курс ескалації, немає кращого стримування російської агресії, ніж сильна Україна.